Trajanje programa
2019-2027
Vodja programa
prof. dr. Jurij Toplak
Financiranje
Javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
PROGRAM
Kratka predstavitev vsebine: Raziskave kulturnih formacij
Osrednji cilj programa je interdisciplinarno raziskovanje kulturnih formacij, vezanih na umetnost, medije in politiko, s težnjo k orisu sodobnosti v razmerah posttranzicije. Pojem kulturna formacija širše pomeni notranje povezano celoto družbenih razmerij, utemeljeno na določenem produkcijskem načinu, ožje vzeto pa gre za konkretno povezanost nekega skupka kulturnih praks, ki ima prepoznavne značilnosti in je obravnavan tako v svojih notranjih razmerjih kot v razmerju do širše družbene strukture in drugih družbenih formacij.
Raziskave kulturnih formacij je program, ki omogoča raziskovalcem z različnih znanstvenih področij interdisciplinarno pristopati k raziskavam kulturnih formacij: primerjalno (primerjava različnih formacij) ali relacijsko (npr. v razmerju do družbenega konteksta), in sicer sinhrono (v istem času) ali diahrono (skozi čas). V zadnjem šestletnem obdobju smo program zasnovali v veliki meri z navezavo na aktualno družbeno stanje, zato je osrednja pozornost usmerjena v raziskovanje umetnosti, medijev in politične kulture v posttranzicijskih razmerah.
Raziskovalni program izvaja AMEU – ISH kot nosilec ter kot izvajalca Inštitut za civilizacijo in kulturo (ICK) in programska skupina Alma Mater Europaea – Evropski center Maribor, slednja od 1.1. 2019 dalje.
PROJEKTI
Trajnost v športu
Šport ima nesporen, skoraj čaren vpliv na družbo, navdihuje posameznike in povezuje skupnost. Ker se svet sooča z vse resnejšimi okoljskimi grožnjami, morajo organizacije športnega povezovanja zavzeti najbolj aktivno držo pri iskanju, spodbujanju in uvajanju trajnostnih rešitev – šport je tisti, ki gre citius, altius, fortius, drugi sledijo.
Zeleni prehod ni naravni pojav. Gre za človeško stvaritev, izum, katerega cilj je dokazati, da je človeštvo sposobno uspešno premagati najbolj uničujoče krize na miren in za življenje varen način. Pri tem je pomembno sodelovati. Kar je geslo olimpijskega gibanja, dobi pri vpeljevanju trajnostnih rešitev nov pomen.
Alja Brglez je predsednica Komisije za trajnost, ki jo je leta 2023 ustanovil Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez. S sodelavci snuje vznemirljive projekte in načine za zagotavljanje rešitev za doseganje trajnostnih učinkov pri ukvarjanju in izvajanju športnih dejavnosti in tekmovanj zlasti v naslednjih smereh: pri učinkovitem upravljanju z odpadki, organizaciji športnih dogodkov, in zagotavljanju/prenavljanju športne infrastrukture.
EU - Preventivno zdravstveno varstvo
Človekovo zdravje ima v družbi najvišje mesto med vrednotami, skrb zanj pa naj bi bila med posamezniko in državo razdeljena tako, da je za oba najbolj prav in vzdržno. Posameznik naj bi imel pri tem zagotovljeno varnost in dostopnost, skupnost pa naj bi imela čim manj stroškov z boleznimi, odsotnostmi, zdravljenji idr. Zdravje je javna dobrina, ki uživa nesporno podporo in skrb tako na ravni EU kot na nacionalnih ravneh. Zdravje človeka pa je zelo osebno vprašanje in stvar posameznikove osebne odgovornosti.
ICK posveča posebno pozornost temu, kako glavno načelo trajnosti (ne delati danes tistega, kar bo pokvarilo jutri prihodnjih generacij) uspešno implementirati tudi na področja zdravja, zdravstva in zdravstvene preventive. Zdravstvena preventiva je orodje, ki gradi zdravstveno varnost skupnosti, a osebna skrb za zdravstveno preventivo je navsezadnje le najbolj naravna uporaba trajnostnega načela: ne početi danes tistega, kar ti bo pokvarilo jutri.
Leta 2024 je ICK vzpostavil sodelovanje z European Preventive Care Implementation Committee s sedežem v Bruslju. V imenu te evropske koalicije posameznikov in institucij, katerih cilj je narediti prebojne spremembe v osebni zdravstveni preventivi, ima ICK svetovalno in organizacijsko vlogo pri izvajanju programa v Sloveniji, pomaga pa tudi pri vzpostavitvi mreže pisarn v vseh državah članicah EU-27 s centralo v Sloveniji. Program sestavljata dva samostojna projekta: projekt Life-Profit in projekt Diagnostično-rehabilitacijski centri. ICK se bo ukvarjal s prvim in bo – ob podpori izbranih univerz iz 27 držav Evropske unije – vodil pobudo Okrogla miza za preventivno zdravstveno varstvo.
Trajnostna mobilnost
Mobilnost je eden največjih okoljskih izzivov, s katerimi se soočamo v naši dobi. Ljudje uporabljajo in očitno potrebujejo neskončno mrežo prevoznih sredstev in transportnih sistemov, da vzdržujejo svoja življenja, družbe in gospodarstva.
Trajnostna mobilnost vseh vrst, sredstev in namenov zahteva spremembo miselnosti in predvideva prilagoditve, ki bodo prevoz v osebnih in tovornih vozilih zamenjale z različnimi načini javnega prevoza. Gre za premik v dojemanju sebe kot individuuma in lastnega prevoznega sredstva kot osebne svobode, za spreminjanje koncepta javnega in zasebnega in še marsikaj. Andrej Brglez in njegova ekipa raziskujejo prakse in snujejo mobilnostne rešitve za spodbujanje varnejšega transporta, ki je bolj trajnosten, vključujoč, konkurenčen in univerzalen. Njihov cilj je varovanje okolja in kakovosti življenja, hkrati pa poskušajo naslavljati še nekatere druge pomembne cilje: vključenost, odgovornost, solidarnost.
V letu 2024 bo oddaja Avtomobilnost, ki je delo sodelavcev projektne skupine, obeležila deset let vztrajne prisotnosti na Televiziji Slovenija, od takrat pa so nastale še številne novosti, s katerimi javnosti predstavljajo trende, probleme in rešitve: podkast, radijska oddaja, video platforma in novičarski kanal, pa seveda okrogle mize, mednarodne in domače konference in drugi javni nastopi.